MADENCİLİK

Genel Bakış

Özaltın Holding, 5 ana faaliyet alanının yanında 2021 yılı itibariyle madencilik sektöründe de yatırım yaparak, faaliyet göstermeye başlamıştır. 2018 yılında altın üretimine başlayan Zenit Madencilik A.Ş.’ye ortak olarak sektöre giriş yapan Özaltın Holding’in mevcut ortaklık içerisindeki hisse oranı %53’tür. Diğer ortakların hisse oranı ise ProjeA %23,5, Galata Madencilik (İngiltere borsasında işlem gören Ariana Resources PLC.’nin alt iştiraki) %23,5 şeklindedir.

Zenit Madencilik A.Ş. Balıkesir ili Sındırgı ilçesinde bulunan Kızıltepe altın ve gümüş madenini işletmektedir. İşletmede açık ocak madenciliği yöntemiyle üretilen cevherin tesiste tank liçi yöntemiyle işlenmesinin ardından altın ve gümüş içeren dore külçelerin üretimi gerçekleştirilmektedir. Üretilen dore külçeler rafinasyon işlemi için rafineriye gönderildikten sonra saf altın ve gümüş külçelerinin dökümü yapılmakta ve elde edilen altın ve gümüş külçeleri Merkez Bankasına veya İstanbul Kıymetli Madenler Borsasında (İKMB) satılmaktadır.

Zenit’in ayrıca Kütahya ili Simav ilçesinde bulunan Tavşan altın ve gümüş madeni projesi bulunmaktadır. Bu projede şu anda izin süreci tamamlanmış olup, inşaat yatırımı çalışmaları yapılmaktadır.

Ayrıca Özaltın, Ariana’nın %100 alt iştiraki olan ve Artvin ilinde bulunan ileri arama seviyesindeki Salınbaş ve Ardala altın-bakır projelerinin içerisinde bulunduğu Pontid Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin %53’üne karşılık gelen hisse alımını da gerçekleştirmiştir. Ayrıca ProjeA firması da Pontid firmasının %23,5 hissesini Ariana’dan satın alarak aynı Zenit’de olduğu gibi benzer bir hisse yapısına sahip olunmuştur.

Bu satın alımlardan sonra Özaltın, mevcut Kızıltepe tesisinde üretime devam ederken, Tavşan projesinde hızlı bir şekilde üretime geçmeyi hedeflemekte olup, Salınbaş ve Ardala projelerinde de detaylı arama geliştirme faaliyetlerine yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Özaltın Holding, deneyimli ve yetkin ekibiyle, hem yurt içinde hem de yurt dışında yeni metalik madenler aramak-geliştirmek, satın almak ve ortaklıklar kurmak amacıyla madencilik çalışmalarını sürdürmektedir.

Zenit Madencilik

Yukarı Dikmen Mahallesi 635. Sokak No: 3 06450 Oran Çankaya/Ankara

+90 312 490 3091

+90 312 490 7007